Gerilim yaratmaya çalışıyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi Beşikdüzü İlçe Başkanı Kadem Karadeniz yazılı bir açıklama yaparak Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Beşikdüzü Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği ‘’Ali Şükrü Bey’’ konferansına sert eleştiriler yaptı.

Gerilim yaratmaya çalışıyorlar

     Başkan Karadeniz açıklamasında şunları söyledi; “29 Mart 2016 tarihinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi  ile Beşikdüzü Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği ‘’Ali Şükrü Bey’’ konulu sempozyumu izledik.

    Birlik beraberliğe çok ihtiyacımızın olduğu şu dönemde ne yazık ki iktidar sahipleri çeşitli konularla gerilim yaratmaya çalışıyor. Beşikdüzü’nde ’’Ali Şükrü Bey’’ konulu sempozyumda konuşmacı akademisyenlerin anlatımlarında objektiflik ilkesine uymadıklarını, tarihte yaşanan olguları ilgili zaman dilimi içinde düşünerek yorumlamadıklarını gördük.    

AKADEMİSYENLER SİYASETE ALET OLDULAR

    Konuşmacı akademisyenler ne yazık ki siyasete alet olmuşlardır. Konuşmacı; Ali Şükrü Bey’in askerlikten istifa ettiğini ancak Balkan Savaşları (1912-1913) nedeniyle kabul edilmediğini, ardından tekrar istifa isteğinde bulunduğunu ve istifasının kabul edildiğini söylüyor. Nedense yüzbaşı iken istifa eden Ali Şükrü Bey’i binbaşılığa terfi ettiriyor. Dikkatinizi çekerim; yıl 1914, Birinci Dünya Savaşı başlamak üzere, Osmanlı Donanmasının askere ihtiyacı yok muydu? Balkan Savaşlarında, 1.Dünya Savaşında, Kurtuluş Savaşında Ali Şükrü Bey cephelerde yok. İstifa etmiş, sivil hayatı tercih etmiş. 1920 de İstanbul İngilizlerce işgal edilmiş, İstanbul’daki Mebuslar Meclisi dağılmış. Mebuslardan bazıları severek Ali Şükrü Bey ise istemeyerek Ankara’ya gelmiş ve TBMM’ne katılmış. 27 Mart 1923’e kadar güya konuşmacının söylediğine göre yapıcı muhalefet yapmış. Ankara’da matbaa kurmuş. Tan gazetesini çıkarmış. Muhalefetini gazete yoluyla sürdürmüş. Konuşmacı akademisyen; 1920-1923 yıllarında padişahlıktan cumhuriyete geçiş döneminin sıkıntılarının yaşandığını, yine 30 Ağustos 1922’ye kadar Kurtuluş Savaşının devam ettiğini bilmiyor mu? Mecliste yapılan sert muhalefetin ne amaçla yapıldığını bilmiyor mu? O dönem meclis çalışmalarında Bakan Seçimi, İstiklal Mahkemeleri, Başkomutanlık Kanunu, Hak ve Hürriyetler konularında yapılan muhalefetin yerinde olduğunu söylüyor. O dönemin Olağanüstü bir dönem olduğunu görmek istemiyor. Konuşmacı akademisyenler; siz şu Ergenekon Mahkemelerini, son on dört yılın meclis çalışmalarını, İnsan Hak ve Hürriyetlerinde geldiğimiz noktayı anlatsanız çok daha iyi olurdu. Sayın konuşmacı; Mustafa Kemal Paşa’nın Osman Ağa için Giresun’da anıt yaptırdığını,

MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATILMAZ

     Osman Ağa’nın çocuğuna “Babanız Cumhuriyetin banisidir” dediğini söyleyerek Mustafa Kemal Paşa’ya ima yoluyla sitem etmektedir. Konuşmacı akademisyen; Osman Ağa’nın Balkan Savaşında yaralanarak topal olduğunu, 1.Dünya Savaşı yıllarında Doğu Karadeniz Bölgesinde nasıl mücadele verdiğini, Giresun çevresinde Kuvayı Milliye önderi olduğunu, Kurtuluş Savaşında cephede nasıl savaştığını, Milis Albay Rütbesi ile ödüllendirildiğini, Ankara’da Meclis Muhafız komutanlığı yaptığını, nasıl bir vatanperver olduğunu bilmiyor mu? Konuşmacı; belediye başkanlarına Ali Şükrü Bey için anıt yapılmasını tavsiye ediyor. Sayın Konuşmacılar ‘’Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satılmaz’’.

Bu yaklaşımlar yanlıştır. Tarihte üzücü bir olay yaşanmıştır. Bu olayda yalnız Ali Şükrü Bey ve Osman Ağa ölmemiştir. Bu olayda onlarca kişinin de öldüğü yazılmaktadır. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ayırım yapmıyoruz. Bu yarayı kaşımanın hiçbir faydası yoktur. Trabzonlusuyla Giresunlusuyla biz biriz.

ASIL İŞİNİZİ YAPIN

    Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ve Beşikdüzü Belediye Başkanı asıl işleriyle ilgilenmelidir. Ali Şükrü Bey’in çocukluk yıllarının geçtiği Denizli Mahallesi’nin delik deşik olmuş yollarını onarmalı, halkı yetmeyen kuyu suyuna mahkum etmemeli, tarihe mal olmuş olayları kaşıyarak halkın kafasını karıştırmamalıdır. Öküzün altında buzağı aramamalıdırlar. Kendilerinin bu makamlara gelmesinin yolunu açan Cumhuriyetin Kurucu Kadrosuna, Atatürk İlke ve İnkılaplarına, Cumhuriyete daha çok sahip çıkmalıdırlar.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 00:52

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER