Otelin satış fiyatı nasıl belirlendi?

Beşikdüzü eski Belediye Başkanı Ramis Uzun satışı gerçekleştiği açıklanan Bestt Otel ile ilgili bir açıklama yaparak gerek otelin yıkılması gerekse satışı sırasında kamuoyunun bilgilendirilmemesine tepki gösterdi.

Otelin satış fiyatı nasıl belirlendi?

   Beşikdüzü eski Belediye Başkanı Ramis Uzun satışı gerçekleştiği açıklanan Bestt Otel ile ilgili bir açıklama yaparak gerek otelin yıkılması gerekse satışı sırasında kamuoyunun bilgilendirilmemesine tepki gösterdi.

BEŞİKDÜZÜ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİ

    Ramis Uzun yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Beşikdüzü ile adeta özdeşleşmiş olan Bestt Otel yapıldığı yıllarda Karadeniz’in en önemli konaklama merkezlerinden birisiydi. Yaşanan talihsizlikler sonrasında bizim görev yaptığımız 2009-2014 yılları arasında; önce 2010 yılında 30 yıl süre ile aylık 8 bin TL bedelle kiralamak istedik. Alıcı çıkmadı. 2011 yılında İstanbul’dan ekspertizler getirterek otelin değerini belirledik. Belediye meclisimizin kararlı ile satış kararı aldık. 8 milyon TL+KDV fiyatıyla yapılan satış ihalemiz ulusal basın dahil ilan edildi, ancak ihaleye talipli çıkmadı. O tarihlerde AKP ilçe Başkanı Harun Demirci, “Bestt Otel satılamaz, adrese teslim ihale yapılıyor” diyerek basına açıklamalarda bulundu. Bende bu açıklamalara, “Benim olduğum yerde şaibe olmaz, utanmadınız mı?” diye cevap verdim.  Bestt Otel sadece Beşikdüzü içinde değil çevre ilçeler içinde önemliydi. Biz dönemimizde bu oteli sıradan kimselere değil, oteller zincirine vermek istedik. İlçemizde ve çevre ilçelerde bazı gelişmeler olacağını bildiğimiz için acele de etmedik. Beşikdüzü’nün hak ve menfaatlerini koruyup kollamak için bunu yaptık.

SORULAR CEVAP BEKLİYOR

    Hal böyleyken bu dönemde Bestt Otel yıkıldı. Beşikdüzü adete tanınmaz hale geldi. Ben o süreçte itiraz ederek şu soruları sordum; Bu otel niçin yıkılıyor? Yerine ne yapılacak? Kaynağı ne? Bu otelin yıkılması ile ilgili belediye meclis kararı var mı? Hangi yetki ile yıkılıyor? Yapılması düşünülen binalarla ilgili kıyı kenar çizgisi kanununa takılırsanız ne olacak? Sorularıma maalesef cevap alamadım. Şimdi yine soruyorum; Yıkım işi nasıl gerçekleşti? Yıkımı hangi koşullarda ihale ettiniz? Yıkım işini, kimler hangi fiyatla aldılar? Otelin yıkım maliyeti nasıl belirlendi? Bununla ilgili bir ihale yapıldı mı? Yapıldıysa bu ihalenin ilanları nerelerde ilan edildi? Araplara 1 milyon 450 bin TL’ye satıldığı söylenen Bestt Otelin yerine ne, nasıl ve ne şekilde yapılacak? Otelin satış fiyatı nasıl belirlendi? İhale şartnameleri hazırlandı mı? İhale ilanları ne zaman ve nerede duyuruldu? Beşikdüzü Belediyesi halkın belediyesidir. Halkın her şeyi bilme ve öğrenme hakkı vardır. Beşikdağı’nda altın, sahilde petrol buldum diye ciddiyetten uzak açıklamalar yapılıyor. Beşikdüzü halkı yaşananları görüyor ve izliyor” dedi.   
Haber: Tuncay HACIFETTAHOĞLU

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 00:29

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER