banner129

BGC’den anlamlı yarışma

Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Trabzon ve Giresun’daki gazeteciler arasında 2019 yılının başarılı gazetecilerini seçecek.

BGC’den anlamlı yarışma

Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Trabzon ve Giresun’daki gazeteciler arasında 2019 yılının başarılı gazetecilerini seçecek.

Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon ve Giresun’da görev yapan gazeteciler arasında 2019 yılının başarılı gazetecilerini seçmek için geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz gazeteci Muhammet Taş anısına “BGC MUHAMMET TAŞ YEREL MEDYA ÖDÜLLERİ- 2019” adıyla yarışma düzenledi.

Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gazetecilerin meslekî gelişimlerine katkıda bulunmak, her yıl başarılı çalışmaları özendirip ödüllendirmek ve gelecek kuşaklara örnek olarak sunmak amacıyla Trabzon ve Giresun’da görev yapan gazeteciler arasında “BGC MUHAMMET TAŞ YEREL MEDYA ÖDÜLLERİ- 2019”adıyla bir yarışma düzenledik. Yarışma; Haber, Haber Fotoğrafı, Spor Fotoğrafı, Röportaj ve Sayfa Tasarımı dallarında yapılacak. Yarışma kapsamında ayrıca Jüri Özel Ödülü verilecek. Yarışmaya katılacak adaylar, en fazla iki eserle katılabilecekler. Yarışmaya katılan eserlerin 1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yayınlanmış olması gerekiyor. Yarışmaya katılacak eserler, en geç 29 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 17.00’ye cemiyet başkanlığına teslim edilmesi gerekiyor.”

Yapılan açıklamada ayrıca, eserleri değerlendirecek olan jürinin 7 üyeden olacağı ve dereceye giren eserlerin Mart ayında ilan edileceği, Nisan ayında da ödüllerin sahiplerine törenle takdim edileceği kaydedildi.

Yarışmada dereceye girenlerin çeşitli hediyelerin yanı sıra plaketle ödüllendirileceği açıklandı.

***

BÜYÜKLİMAN GAZETECİLER CEMİYETİ

“BGC MUHAMMET TAŞ YEREL MEDYA ÖDÜLLERİ- 2019”

YARIŞMA YÖNETMELİĞİ

 

 

AMAÇ

Madde 1: Ödülün amacı, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamaktır.

 

Madde 2: Bu amacı gerçekleştirmek için, yerel basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin özendirilmesi öngörülür.

 

KAPSAM

Madde 3: Yerel gazetecilik ödülü, Trabzon ve Giresun’da yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsar. Değerlendirmede, bu kuruluşlarda çalışanların yerel konular ve meslek kurallarının uygulanması için olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınır.

 

Ödüller,

 

a) Haber

b) Haber fotoğrafı

c) Spor fotoğrafı

d) Sayfa tasarımı/düzeni

e) Röportaj

dallarında 1’er gazeteciye verilir.

 

Ayrıca jüri tarafından ‘Jüri Özel Ödülü’ verilecektir.

 

BAŞVURU

Madde 4: Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti, yarışmayı en geç 31 Ocak 2020 tarihine kadar yarışmayı üyesi olan gazete ve gazetecilere bildirir. Bu bildirim mektupla olabileceği gibi e-posta ya da başka bir yolla da olabilir.

a) Büyükliman Yerel Gazetecilik Yarışmasına, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti üyesi herkesin yanı sıra Trabzon ve Giresun’da görev yapan gazetecilerin de katılma hakkı vardır. Adaylar, yarışmaya en çok iki eserle, dilerlerse birer eserle de katılabilir.

 b) Çalışmaların 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir. Ancak, röportajlar her iki yayın yılını da devam ederse, röportajın son sayısının yayımlandığı yıl dikkate alınır.

 c) Yarışmacılar, yarışmaya katıldıkları eserlerinin yayımlandığı gazete ya da derginin aslının bir adedini ve 7 fotokopisini (A4 ebadında) cemiyet başkanlığına teslim eder. Fotoğraflar A4 ebadında bir asıl 7 fotokopi olacaktır.

 ç) Yarışmaya katılanlar, kısa özgeçmişleri ile birer adet vesikalık fotoğraflarını bir zarf içinde cemiyet başkanlığına teslim eder.

 d) Yarışmaya katılacak eserler, en geç 29 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 17.00’de Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti, (BGC Muhammet Taş Yerel Medya Ödülleri- 2019) Çarşı Mahallesi Manifaturacılar Caddesi No 2/C Vakfıkebir- TRABZON adresine teslim edilmek zorundadır.

 e) Daha önce başka bir kuruluş tarafından ödüllendirilen eserler, yarışmaya katılamaz.

 f) Yarışmaya kişisel başvuru ya da çalıştığı kurum aracılığı başvuru yapılır.

 g) Başvuru dilekçelerinde; başvuru sahibinin adı soyadı, eserin yayımlandığı gazete ya da dergi, hangi dal için başvuruda bulunulduğu, belirtilmelidir.

h) Gönderilen çalışmalar geri verilmez.

ı) İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde katılımcı katılmamış sayılır.

 

DEĞERLENDİRME

Madde 5: Değerlendirme Kurulunu, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu seçer. 7 (yedi) üyeden oluşan değerlendirme kurulunun (jüri) başkanı Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanıdır. Jüri her dalda yarışmaya katılan ürünleri ayrı ayrı değerlendirir, gizli oylama yaparak ilk üçe giren eserleri belirler ve bir tutanağa bağlayarak cemiyet başkanlığına teslim eder.

 

ÖDÜLLENDİRME

Madde 6: Büyükliman Yerel Gazetecilik Yarışması’nda dereceye girenler, cemiyet tarafından mesleği simgeleyen birer plaket ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilir.

Ödüller, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti’nin belirleyeceği bir tarihte düzenlenecek bir törenle verilir.

 

YÜRÜTME

Madde 7: Bu yönetmeliği Büyük

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 09:37

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER