Cuma namazı sonrası üzüm hoşafı

Vakfıkebir Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü dolayısıyla Cuma Namazı sonrası vatandaşlara üzüm hoşafı ve bir dilim ekmek dağıttı.

Cuma namazı sonrası üzüm hoşafı

    Vakfıkebir Merkez Eski Camide gerçekleştirilen etkinlik vatandaşları oldukça duygulandırdı. Vatandaşlarla birlikte etkinliğe katılan Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç; “Çanakkale’de en büyük imtihanımızı yaşadık. Türk ordusu Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte büyük bir destan yazdılar. Günümüzde bu hadiseler devam ediyor. Topraklarımızın üzerinde bedel ödemeye devam ediyoruz. Bugün ecdadımızın bize bıraktığı bu mirası yad edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Şimdi belediyemizin düzenlediği bu anlamlı etkinliğe katılıyoruz. Bu güzel düşüncesinden dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Topraklarımıza sahip çıkarak hainlere fırsat vermemeliyiz” diye konuştu.

   O günleri ve yaşanan zor şartları hatırlanması acısından önem taşıyan etkinlikle ilgili olarak görüşlerini dile getiren Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ise, “Çanakkale Zaferi yokluk içerisinde, iman gücü ile verilen müthiş bir kahramanlık destanıdır. O zaman askerlerimizin yemek menüsü; üzüm hoşafı, buğday çorbası ve bir dilim ekmekten oluşuyordu. Bugün sabah namazından sonra şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutarak vatandaşlarımıza bir dilim ekmekle, çorba ikram etmiştik. Şimdi de üzüm hoşafı ve bir dilim ekmek dağıtarak o günlerde yaşanan zorlukları anlamaya, empati kurmaya çalışıyoruz. Bu vatanı kanlarıyla sulayarak bize bırakan tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Gençlerimize Çanakkale Zaferinin nasıl kazanıldığını unutturmamamız lazım. Bir daha bu günleri yaşamamak için güçlü olmalıyız. Bu anlamlı günde ülkemizde yaşanan terör olaylarını da lanetliyor ve kınıyorum.” dedi.

   Emekli öğretmen, Hilal Kitapevinin sahibi Mehmet Alp ise, “Öncelikle bu organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Çanakkale Zaferini çok iyi anlamak lazım. Resmi rakamlara göre 250 bin gayri resmi rakamlara göre 500 bin şehit verdik. O insanlara şükran duymamız lazım. Onlar bu vatan için çanlarını verdiler. Allah onlardan razı olsun Gençlerimize, çocuklarımıza bu zaferi iyi anlatmalıyız.” şeklinde konuştu.

  

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 21:36

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER