banner129

Kadınlar Birliği'nden eşitlik mücadelesi

Türk Kadınlar Birliği'nin yürüttüğü “Eşitlik Mücadelesinde Güvencelerimiz” Projesinin 2. Bölge toplantısı Ordu'da gerçekleştirildi.

Kadınlar Birliği'nden eşitlik mücadelesi

Türk Kadınlar Birliği'nin yürüttüğü “Eşitlik Mücadelesinde Güvencelerimiz” Projesinin 2. Bölge toplantısı Ordu'da gerçekleştirildi.

Türk Kadınlar Birliği şube başkanı Canan Nehbit’ten aldığımız bilgilere göre “ Türk Kadınlar Birliği’nin yürüttüğü EŞİTLİK MÜCADELESİNDE GÜVENCELERİMİZ Projesinin Ordu 2. Bölge Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Canan Nehbit, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

Ancak Ülkemizde yaşanan pandeminin getirdiği ağır koşullar nedeniyle yoğun olarak dijital ortamlarda sürdürülen projenin bundan sonra her bölgede   yüz yüze ve birlikte sürdürülmesi planlanmış ve Ordu Bölge toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Projenin bu ikinci bölge toplantısı Amasya, Erzurum, Gümüşhane, Ordu ve Trabzon illerinden gelen çeşitli kadın örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Proje ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yerellerdeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

35 ilde sürdürülen proje faaliyetlerine 167 hak temelli çalışan kadın örgütü katılmıştır. Eğitim, eylem planı hazırlama, kapasite artırma çalışmaları yanında, yerel örgütlerle deneyim paylaşımı, birlikte düşünme, birlikte çalışma heyecanı yaşanmıştır. 

Beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir. Yerellerde bu amaca yönelik gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan gerçekleştirilecek bu faaliyetler hedef illerdeki sivil toplum örgütlerinin yerellerindeki kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olarak, katılımcılık açısından da önemli bir artı değer sağlayacaktır. Proje çalışmaları Haziran 2022 yılına kadar devam edecektir. dedi.

İLLERDE PROJEYE DESTEK OLAN ÖRGÜTLER:

Ordu bölgesinde 18 örgüt projeye destek vermektedir.

Amasya: 2 örgüt

-TKB Amasya Şubesi

-Amasya Barosu Kadın Hakları Komisyonu

Erzurum: 3 örgüt

-TKB Erzurum Şubesi

-TOBB Erzurum Kadın Girişimciler Kurulu

-KAMER Vakfı Erzurum Şubesi

Gümüşhane: 1 örgüt

-TKB Gümüşhane Şubesi

Ordu: 4 örgüt

-TKB Ordu Şubesi

-Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu

-Ordu Kadını Güçlendirme Derneği (ORKAGÜDER)

-Ordu Eğitim Kültür Sanat ve Kadın Dayanışma Derneği

Trabzon: 8 örgüt

- TKB Trabzon Şubesi

- Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu

- Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği

- Karadeniz İlleri Kadın Platformu Trabzon Derneği

- Yaşam Kadın Merkezi Derneği

- Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği (KEBSED)

- Trabzon Ev Eksenli Emek Sensin Kadın Derneği

- Oğuz Mahallesi Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner148

banner145