banner154

Tedbirlere uymamanın vebali büyüktür

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal vatandaşları uyararak, “Bu süreçte devletimizin aldığı bütün kararlara harfiyen uymak, asli görevdir. Tedbirlere uymamak günah ve büyük bir vebaldir” dedi.

02 Nisan 2020 Perşembe 15:49
Bu haber 1587 kez okundu
Tedbirlere uymamanın vebali büyüktür

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal vatandaşları uyararak, “Bu süreçte devletimizin aldığı bütün kararlara harfiyen uymak, asli görevdir. Tedbirlere uymamak günah ve büyük bir vebaldir” dedi.

     Müftü Köksal, “Peygamberimiz; şifası olmayan bir hastalığın yaratılmadığını, ihtiyarlık hariç her hastalığın bir çaresi ve ilacı olduğunu, hastalığı tedavi etmenin de etmemenin de kaderden olduğunu bildirerek hastalıklardan korunmak kadar hastalığı tedavi etmenin de önemli bir kulluk görevi olduğuna işaret etmiştir.

DİNİMİZ TEMİZLİĞİ EMREDİYOR

     Esasında hastalıklara önlem almak, hastalandıktan sonra tedavi yolları aramaktan daha değerli, daha kolay ve çok daha sevap; aksi ise zor ve büyük günahtır. Vahiyden ve peygamber uygulamalarından beslenen bin yıllık İslâm Medeniyeti, temizliği ve kirletmemeyi erdemin ötesinde görev saymış, hayata egemen kılmıştır. Eve girince, uykudan uyanınca, yemekten önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra elleri yıkamak, namazlardan önce abdest almak, Cuma namazına özgü boy abdesti almak, ibadet için de olsa suyu çok kullanmayı israf saymak, derenin kenarında da olsa ihtiyaç kadarını kullanarak suyu kirletmemek; zararlı yiyecek, içecek ve keyif verici maddelerden uzak durmak, İslâm’ın tedbirli olma ilkesinin gereği ve Peygamberimiz (s.a.s)'in hasta olmadan sağlığın kıymetini bilmeyi öğütleyen koruyucu hekimliğin ifadesidir. Temizlikte zâfiyet, sigara ve alkollü içecek gibi zararlı madde kullanımı, kronik hastalıkların azmasına neden olan yiyeceklere düşkünlük, sağlığa zararı olduğu bilinmesine rağmen önlem almamanın neden olduğu sonuçlara davetiye çıkarılmakta, kötü kadere yer açılmaktadır. Bulaşıcı hastalığın olduğu yere girmemek ve bulaşıcı hastalığın olduğu yerden çıkmamak, hastalığın yayılmasını ve can kaybını önlemek, hastalıklarla mücadeleye yönelik karantina uygulamasıdır.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN TAVSİYESİ 

Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s); "Bir yerde bulaşıcı hastalık varsa oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde bulaşıcı hastalık varsa oradan da çıkmayın" buyurarak asırlar öncesinden tedbiri insanlığa öğretmiştir. O'nun terbiyesinde yetişen Hz. Ömer de halifeliği döneminde, beraberinde sahabeden bir grupla birlikte Şam bölgesine doğru yola çıkmış, fakat ziyaret mahallinin bir bölgesinde vebâ salgını olduğu haberini almış, istişâreler sonucunda oradan geriye dönmeye karar vermişti. Geri dönme kararını kendi kader anlayışıyla bağdaştıramayan ordu komutanı Ebu Ubeyde b. Cerrah, Hz. Ömer’e, “Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun?” dedi. Hz. Ömer de, “Keşke bunu senden başkası söyleseydi! Evet Allah’ın kaderinden yine Allah’ın kaderine kaçıyoruz. Söyle bakalım; şayet senin develerin olsa, iki yamacı olan bir vadiye otlatmak için indirsen, o yamaçlardan biri yeşillik, diğeri ise çorak olsa; sen develeri yeşillik yerde gütsen Allah’ın kaderiyle, otsuz yerde gütsen yine Allah’ın kaderi ile gütmüş olmaz mısın?” diyerek, hastalıktan korunmanın tedbir olduğuna, tedbirin de kadere aykırı olmadığına, aksine kaderden olduğuna işaret eden Hz. Ömer, kaderden anlaşılması gerekeni de özetlemiş oldu.

İYİLİK TEDBİRLİ OLMAKTIR

Bugün insanlık büyük bir bulaşıcı hastalığın pençesinde kıvranmaktadır. Dünya ölçeğinde ağır sonuçları ortaya çıkmış ve daha da çıkacak gibi görünüyor. Fabrikalar, işletmeler, alışveriş merkezleri, orta ve küçük ölçekli sanayi kuruluşları, devlet sektörü ve özel sektör, özel ve tüzel bütün kuruluşlar neredeyse üretimi durdurmuş, tüm okullar eğime ara vermiş, virüsün zararını azaltma mücadelesi verilmektedir. Bu süreçte vatandaş olarak devletimizin aldığı bütün kararlara harfiyen uymak, asli görevdir. Bu zamanda iyilik tedbirli olmaktır; evden çıkmamak, tokalaşmamak, kalabalık oluşturmamak, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamak, bilim kurulunun tavsiyelerine göre tedbir alan devletimizin her kararına uymaktır. Bunun mükâfâtı da büyüktür. Bu zamanda kötülük ise bu fedakarlığı göstermemek, tedbirlere aykırı davranmaktır. Elbet bu da büyük günah, zihinlere kazınan büyük vebâldir.

Bu süreçte, bütünüyle hepimiz asil ve asıl kimliğimize uygun olanı yaparak sahip olduklarımızı bölüşmeli, gelecek endişesiyle kardeşlik hukukunu çiğnememeliyiz. Tüfekle karşımıza çıkan düşmana gösterdiğimiz mukavemeti, virüsle karşımıza çıkan düşmana da gösterilmeli, tüfeksiz yendiğimiz düşmanın biyolojik silahına yenilmemeliyiz. Bu ağır imtihandan çıkarılması geren dersleri de ihmal etmemeliyiz.

YÜCE ALLAH BİZİ AĞIR İMTİHANLARA TABİ TUTMASIN

            Virüsün, memleketimiz ve milletimiz üzerinde derin izler bırakmasına engel olmak için devletimizin aldığı kararlardan ötürü başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet ricâline, İlçemizde Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve diğer yetkililere, devletimizin aldığı kararlara uyan halkımıza teşekkür ve dua ediyoruz. Yüce Allah bizi ağır imtihanlara tabi tutmasın, her hâl ve şartta birbirimizle kenetlenmeyi, kardeş olabilmeyi, paylaşmayı ve bölüşmeyi nasip eylesin, acılardan, musibetlerden, bulaşıcı hastalıklardan muhafaza eylesin, derman arar duruma düşürmesin, dertlilerle hemhal olmayı nasip eylesin. Bu süreçte hayatını kaybeden kardeşlerimize, bu vatanı, bize emanet eden memleket yapan aziz şühedâya ve

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner132
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Koronavirüs hangi ayda tamamen biter?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • hikmet aksoy 2
  Arşiv