banner129

Virüs süreci sosyal medya kullanımını artırdı

Kovid-19 virüsünün Dünya’ya yayılım sürecinde kişilerin evlerine kapanmaları sosyal medya kullanım sürelerini etkiledi.

Virüs süreci sosyal medya kullanımını artırdı

         Trabzon Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Fatih Çelik ve Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ersin Diker tarafından yapılan son araştırmaya göre, Kovid-19 virüsünün Dünya’ya yayılım sürecinde kişilerin evlerine kapanmaları sosyal medya kullanım sürelerini etkiledi.

Online anket yoluyla 629 kadın ve 438 erkek olmak üzere toplam 1067 kişi üzerinde gerçekleştiren araştırmaya göre, Kovid-19 öncesi sosyal medya kullanım süresi ortalama 3 saat 28 dakika iken, bu süre Kovid-19 ile beraber 5 saat 38 dakikaya yükseltti. Özellikle Kovid-19 öncesi 7 saat ve üstü günlük ortalama kullanım süresi %6,6 oranındayken, bu süreçte %27,5’e çıktı.

                 Dr. Öğr. Üyesi Fatih Çelik, araştırmaya katılanların çoğunluğunun Kovid-19’u ilk olarak sosyal medya ve internette duyduklarını ileri sürdü. Çelik, “Araştırmamıza katılanların %39’u Kovid-19’u ilk olarak sosyal medyada duyduklarını ifade ederken, %29,1’i TV’den ve %24,8’i internet üzerinde ilk olarak karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, %42,3’ü Kovid-19 ile ilgili bilgileri sosyal medyadan takip ederken, %28,8’i internet ve %27,4’ü TV’den takip etmişlerdir. Gelişmeleri ve gündemde yer alan haberleri hızlı bir şekilde aktarma konusunda internet ve sosyal medya büyük bir avantaja sahip olmasının bu oranların ortaya çıkmasında etkisi yadsınamaz. Fakat diğer taraftan Türk insanının geleneksel kitle iletişim aracı olan TV’yi de izlemeye devam ettiği görülmektedir” diye belirtti.

                 Öte yandan, araştırmada Kovid-19 sürecinde bireyler tarafından en sık kullanılan sosyal medya platformlarının dağılımına bakıldığında, %27,2 ile Instagram en çok tercih edilen platform olurken, hemen ardından %24,7 ile WhatsApp ve %21 ile Twitter geldiğini ifade eden Çelik, “Instagram her koşulda hala Türk insanı için en sık kullanılan sosyal medya platformudur. Özellikle 18-35 yaş aralığındakilerde Instagram yoğun bir şekilde kullanılırken, 36-44 yaş aralığındakiler Twitter ve yaşı 45 üstü olanlar WhatsApp’ı daha sık kullanmaktadırlar. Twitter gündemi takip edebilmek adına en uygun platform olarak gözükürken, özellikle orta yaşın üstündeki bireylerde WhatsApp’ın en sık kullanılan platform olmasında kullanıcıların kişisel mesajlar veya gruplar aracılığıyla Kovid-19 ile ilgili doğru veya yanlış, sahte, manipüle edilmiş içeriklerin sıklıkla paylaşılmasının etkisi olduğunu söylemek mümkündür”.

              Son olarak, Kovid-19 sürecinde katılımcıların sosyal medya kullanma eylemlerine bakıldığında ise, gündemi takip etme %20,1 ile ilk sırada yer alırken, diğer kişilerin paylaştığı içerikleri takip etme %18,5, Sağlık Bakanı’nın resmî açıklamalarını takip etme %17,4, diğer kişilerle mesajlaşma (sohbet) %17,2 ve Kovid-19 ile ilgili bilgilere bakma %14,4 olarak sıralanmaktadır” dedi.
Haber: Tuncay HACIFETTAHOĞLU


 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 11:04

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER