Günümüzün en büyük tuzağı: zaman israfı


Rahman ve Rahim olan  Allah’ın adıyla…

                ‘’And olsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.’’  (Asr Suresi)

                İnsanın hayatını içinde geçirdiği ve her türlü eylemlerini gerçekleştirdiği fırsatlar alanıdır zaman.  Yüce Allah Asr Suresinde zaman üzerine yemin ederek dikkat çekmiş. Yine aynı surede zamanı iyi değerlendirmeyen insanın sonunun hüsran olacağını belirtmiştir.

                Zaman Allah’u Teala’nın bizlere verdiği en büyük nimetlerdendir. Biz dünya hayatındaki varlığımızın sonlu ve sınırlı olduğunu biliyoruz. Bize verilen  ‘’ömür’’ dediğimiz zamanın ise ne kadar olduğunu, ne kadar kaldığını bilmiyoruz.  Bilmediğimiz halde hiç ölmeyecekmiş gibi hayaller kurup, planlar yapıyor, ölümü unutuyoruz. Yaratılış ve yaşayış gayemizi unutmasak, Kur’an ve sünnet rehberliğinde yaşamaya özen göstersek hüsrana uğrayanlardan olmayız. Ama gel gelelim yaşadığımız zamana ayak uydurmak dediğimiz tuzaklara . Aklımızı başımızdan alıp bizleri israfta yarıştıran tuzaklara: Bilgisayar,telefon, tablet, alışveriş, sosyal medya, oyun …  Bu çılgın tuzaklara kendimizi öyle kaptırıyoruz ki,  geçip giden zaman mıydı,  yaksa ömrümüz mü? Bazen bir yakınımız öldüğünde biraz düşünür, her şeyin boş ve anlamsız olduğunu anlar kendimize çeki düzen veririz. Sonra yine kendimizi kaptırırız hoyratça zamanın akışına.

                Bizleri yaratan, yararlanmamız için nimetler veren, akıl ve irade verip  Kur’an ile yönlendiren Rabbimizin çağrılarına, Peygamberimizin yaşantısındaki örneklerine kulak vermeliyiz. Birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye etmeli, hüsrana uğrayanlardan olmamalıyız. Zira biz Elhamdülillah müslümanız.  O zaman taşıdığımız kimliğe uygun yaşamalıyız.  Önce dinimizin, insanlığımızın gereklerini yerine getirmeli sonra büyüklerimizin de dediği gibi yalan dünyanın zevklerine bakmalıyız.

                Günün beş vaktinde Rabbimizle olan irtibatımız nefis ve irademize sahip olmayı ve zamanı kontrollü kullanmamızı sağlar. İnandığımız değerlerle önceliklerimizin ne kadar örtüştüğünü dikkate alarak hayatımıza yön vermeliyiz.

Selam ve dua ile.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.