banner129

Tarihe bakış açımız

          Bir zaman, bir yazarın okumayı araba kullanmaya benzettiği bir yazısını okumuştum. Yazar, hatrımda kaldığı kadarıyla şöyle diyordu: Araba kullanan kişi,  kaza yapmamak için önüne bakarken gösterdiği hassasiyeti, dikiz aynasına bakmakta da gösterir. Böylelikle arabayı, geride bıraktığı yerle gideceği yer arasında sağlam bir şekilde konumlandırır; kaza yapmamaya çalışır. Tarih için elbette değişik tanımlar yapmak mümkün. Bize göre tarih (yukarıdaki benzetme de belirtildiği gibi) geçmişimize bakarak bugünümüzü ve geleceğimizi güzelleştirmenin adıdır.

            Geçenlerde, sevdiğim bir kardeşim “ibret” kelimesinin “köprü kurmak” anlamına geldiğini söylemişti. O an, bunu bu kadar geç öğrenmenin verdiği sızıyla geç de olsa öğrenmenin verdiği sevinç kalbimde buluşuverdi. Bunu niçin söylüyorum, biliyor musunuz?

İşte, bu kelime (ibret) insan tekinin tarihiyle insanlığın tarihini bir noktada ne de güzel buluşturuyor.

            Tarih için  “ibret sahnesi” ifadesini kullanılır; doğrudur, doğrudur ama faydası ibret alana. Gelin sözümüzü ibret kelimesinin açtığı bu yolda biraz daha yoralım. Köprü kurmak anlamındaki “ibret” kelimesi, “Kuran’ın insanlık tarihine bakışı için biçtiği bir elbisedir.” desek yanılmış olmayız herhalde. Allah, farklı sûrelerde, bu ibret sahnesinde iyi veya kötü pozlar vermiş toplumların hallerini sık sık hatırlatır bize. Çünkü insan unutur, Allah hatırlatır ve hesaba çeker. Allah, bu hatırlatmalarla bize şunları söylemek ister: Ademoğulları! Bu dünyada yeni değilsiniz; sizden önce de nice toplumlar geldi, geçti. Siz de onlara karışacaksınız. Geçmişle zamanınız arasında köprü kurmayı unutmayasınız ve sakın ola ki onların düştüğü hatalara düşmeyesiniz. Bilin ki bu ibret sahnesinde size hatırlattıklarımız sırtınıza ağır bir sorumluluk yüklüyor; sorumluluğunuzun farkında olun.

            Kitabımız Kuran’da sınırlı sayıda peygamber ismi belirtilmiş olsa da insanlık tarihi boyunca dünyamızın değişik bölgelerinde adını bilemediğimiz nice peygamber gönderilmiştir ve bütün peygamberler insanlığı hep aynı şeye (Allah’a katıksız kuluk etmeye) çağırmıştır.

Allah böylelikle peygamberlerin öncülüğünde, insanlık ailesiyle ve insanların iradesiyle Allah’ın, ahlakın ve adaletin egemen olduğu bir tarih yazılsın istemiştir. Bu açıdan baktığımızda insanlığın tarihi peygamberler tarihidir ve insanlık tarihi, kültürlü ve ilimle donatılmış olan ilk insan, ilk peygamber Adem Peygamber ile başlamıştır.

            Tarih sahnesinde insanlık, bize göre hep ilerlememiş, iniş çıkışlar yaşamıştır. Biz, Dünyanın Yedi Harikası listesinde yer alan çoklarının yapımını hayretle takdir ettiği Mısır Piramitleri’ne birer zulüm anıtı olarak bakarız. Biz, sadece teknik ilerlemeyi ilerleme kabul etmez; Mısır’daki o anıt mezarların taşları arasındaki köle kanlarını görürüz. İşte bundan dolayı çağları Hakk’ın egemen olduğu “adalet çağları” ya da batılın egemen olduğu “zulüm çağları” diye ayırırız. İnanırız ki tarih, Hak ile batılın mücadelesinden ibarettir.

            Şüphe yok ki bir zulüm çağı yaşıyoruz. İnsanlık tarihine çirkin pozlar veriyoruz. İnsanlığın gökdelenler inşa etmesi, uzay üsleri kurması, farklı bir gezegende yürüyebilmesi; açlıktan, savaşlardan, uyuşturucudan ölen insan sayısını azaltmaya yani insanlığın bu kırık notunu düzeltmeye yetmiyor.

Şüphemiz yok ki adalet çağı yeniden gelecektir. Allah, dünyaya gönderdiği insanı ne yapacağını bilmez bir halde bırakmamıştır. İnsanlığa bir yön belirlemiş, o yöne nasıl gideceğini, ona yol yordam gösteren Kuran’ı -içinde şüphe bulunmayan o kitabı- ve  bu kitabı bize yaşam biçimi olarak yaşayarak gösteren Allah Resûlü’nü göndermiştir. Yeryüzü bu ilahi rehberliğe bugün kulak tıkasa da  “Allah nurunu tamamlayacaktır.” vaadine iman edenler, Allah’ın, ahlakın, adaletin, merhametin egemen olacağı güzel günler için Hakk saflarından ayrılmazlar. Çünkü Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in şu sözünü iyi bilirler:                                           

"Tarihi Allah yazar, biz sadece nerede duracağımıza karar veririz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.