Okulumuz kapatılmasın

Tonya Sayraç İlkokulu öğrencileri de risk gerekçesiyle taşınması kararı, velilerin tepkilerine neden oldu.

Okulumuz kapatılmasın

Daha önce taşınan ortaokul binasının yıkılıp ya da onarılarak riskin ortadan kaldırılmasını talep eden veliler, öğrencilerin sağlam olduğunu belirtikleri ilkokulda ders başı yapmasını istedi. Tepkilerini okul önünde açıklama yaparak belirten veliler, sorunun çözümüne kadar çocuklarını okula göndermeyeceklerini söyledi.

            İlçeye bağlı Sayraç Mahallesi'nde bulunan Sayraç Ortaokulu, 2 yıl önce duvarlarında oluşan çatlaklar nedeniyle kapatılıp 25 öğrencisi İskenderli Mahallesi'ndeki Şehit Kenan Kumaş Ortaokulu'na taşınmıştı. 2019- 2020 eğitim ve öğretim yılının başlamadan önce ilçe milli eğitim müdürlüğü de görevlendirilen müfettişlerin incelemelerinin ardından, daha önce boşaltılan ortaokulun yanında yer alan Sayraç İlkokulu'nun da olası çökme riskine karşı tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, öğrencilerin tahliye edilip Kenan Kumaş Ortaokulu'na nakledilmesine karar verdi.  Karar, ilkokulda öğrenim gören 27 öğrencinin velilerine bildirildi.

            Veliler adına konuşan emekli öğretmen Mustafa Gültepe, tahliye kararını kabul etmedikleri, öğrenci ve velilerin mağdur edildiğini öne sürerek, “Sayraç İlkokulu alınan kararla kapatılmıştır. Bu kararı kabul edemiyoruz.  Öğrenci sayımız yeterli. Öğretmen sayımız yeterli. Bina yeterli. Sadece komisyon raporu; 'çatlayan bina öğrenciler için tehlike arz ediyor' diyor. O zaman riskli bina yıkılsın, ya da onarılarak risk ortadan kaldırılsın" dedi.

Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de, konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Yörede 2 yıl önce duvarlarında çatlaklar oluşup boşaltılan okulun olası çökme riskine karşı yanında bulunan ilkokulu tehdit ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“Sayraç mahallemizin okulunda farklı bir durum söz konusudur. Ortaokul binasında oluşan yarık ve çatlaklar nedeniyle teknik elemanlarca rapor düzenlenmiş ve okul binası yığma bir tarzda inşa edilmiş olup okul alanının eski bir heyelan sahası içerisinde kaldığı, kalın bir kil tabakası üzerine oturtulduğu, bölgede kaymanın söz konusu olduğunu tespit etmişti.  Can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden bu olumsuzlukların zaman içerisinde artarak devam edeceği teknik elemanlar ve maarif müfettişlerince tespit edilmiştir. İncelemesi sonucunda; düzenlenen okulların kapatılarak öğrencilerin Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’na taşınması teklifi sonucunda taşıma planlaması yapılmıştır. 2 okul arasındaki mesafenin de yaklaşık 2 kilometre olduğu düşünüldüğünde; öğrencilerimiz yemek ve taşıma imkânlarından faydalanacak olup bir mağduriyetin oluşmayacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca Sayraç İlkokulu öğretmenleri de, Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’nda göreve devam edecek olup öğrencilerin öğretmenlerinden ayrılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.”
Haber: İnan KALYONCU
 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 16:04

Tuncay Hacıfettahoğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER