banner154

Unutmadık seni Adnan Abi

15 Mayıs 1999 yılında yaşamını kaybeden Adnan Demirtürk’ü rahmetle anıyoruz.

15 Mayıs 2016 Pazar 19:18
Bu haber 7268 kez okundu
Unutmadık seni Adnan Abi

 “Biz gelmedik kavga için,

Bizim işimiz sevgi için,

Hakk’ın evi gönüllerdir,

Gönüller yapmaya geldik.” (Yunus Emre)

 

Adnan Demirtürk, insanların dünyevileştiği, menfaat ve hırsların egemen olduğu bir zaman diliminde mücadele verdi. Toplumun bu genel manzarası yetmiyormuş gibi, bir de asıl büyük hizmetine, 28 Şubat süreci adı verilen baskıcı bir darbe döneminde başladı. Toplumu olağanüstü bir döneme sürükleyen darbeciler, bu sürecin “bin yıl” süreceğinden söz ediyorlardı. İşte, Adnan Demirtürk, böylesine fırtınalı bir ortam ve azgın dalgalarla mücadele ederek kendisine emanet edilen gemiyi selamet sahiline çıkarmayı başardı.

Bunu nasıl yaptı, biliyor musunuz? Allah’a teslimiyeti ve ihlasıyla. Büyük bir dava adamı olma kararlılığıyla. Planlı, programlı ve stratejik çalışmalarıyla. Allah’a dayanıp güvenerek. O, davasından başka bir şey düşünmüyor, “Zorluklar aşılmak içindir” diyordu. Allah’ın rızası dışında bir hesabı yoktu. Bu düşüncesini şöyle ifade ediyordu: “Arkadaşlar! İhlasla çalışalım. İhlas, dünya yansa içinde kalbur samanı bulunmamaktır.”

İman, sabır, azim ve irade ile zorlukların nasıl üstesinden gelineceğini gösterdi. 20 ay genel başkanlığını yaptığı Milli Gençlik Vakfı’na hareket ve hamle gücü kazandırdı. Çalışmaları ciddi bir plan ve programla yürüttü. Milli Görüş camiasının üzerine çökmüş olan ümitsizlik ve karamsarlığı dağıttı. En olumsuz şartlarda bile bir şeyler yapılabileceğini gösterdi.

            Nice insan, darbecilerin baskısı sebebiyle meydan yerini terk etmişti. Ortalıkta Milli Görüş camiasında yer alan bir avuç insan vardı. Adnan Bey, bu sıkıntılı dönemde kadrolarına şöyle diyordu: “Yılmaz, yıkılmaz, yorulmaz bir gayretle çalışalım. Az topluluğun sırrını bilelim. “Nice az topluluklar, Allah’ın yardımı ile çok topluluklara galip gelmiştir.” (Bakara, 249) Açısı tam bir insan olalım.”

            Zor ve sıkıntılı dönemi “felaket” olarak görmüyor; “Asıl felaket, ebedi hayatta cennetten mahrum kalmaktır. İnsanlığı mutlu etmek, gençliğimizi tehlikelerden kurtarmak için çalışalım” diyordu.

 İşte, hayat mücadelesini tanıtmaya çalıştığımız Adnan Demirtürk, böylesine bir iman ve sabır abidesi; fedakarlık, azim ve tevekkül sahibi bir insandı.

 

ADNAN DEMİRTÜRK’Ü TANIYALIM

Karadeniz’in coşkun ve heyecanlı bir evladı olarak yaşayan Adnan Demirtürk, 1965 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu idi. Babası, o küçük yaşta iken vefat ettiği için daha çok annesinin elinde yetişti. İlk ve orta öğrenimini Vakfıkebir’de tamamladı.

İlahiyat Fakültesi’ni okumak istiyordu. Fakat aldığı puan gereği ona Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nü okumak nasip oldu. O dönemde Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Türkiye’nin en gözde okullarından biriydi. Adnan bey bu okulun Vakfıkebirli ilk öğrencisiydi.

Ankara’da yıllarını boş geçirmedi. Gençlik çalışmalarına katıldı. Ankara’daki maneviyat öncülerinden istifade etti. Özellikle Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın mesajını en iyi kavrayanlardan biri oldu.

            1986’da üniversiteyi bitirdikten sonra kaymakamlık sınavını kazanmış, bir iş yerinden müdürlük teklifi almıştı. Fakat o, hizmet etme arayışında idi. Önce, kısa dönem olarak askerliğini yaptı. Askerlik sonrası Konya Ilgın Un Fabrikası’nda muhasebeci olarak çalışmaya başladı. Bazı itibar ettiği büyükleri, kendisine Vakfıkebir’de ihtiyaç duyulduğunu söyleyince doğup büyüdüğü ilçesine döndü. “Maddenin manaya hizmeti” anlayışıyla “Selam Muhasebe Bürosu”nu kurdu.

Vakfıkebir’de, gençliği bu ülkenin sahip olduğu değerlere göre yetişmeye çalıştı. Burada, Milli Görüş çalışma modelini uygulamaya gayret etti. Teşkilat düzeyinde, Milli Görüş çalışmalarının çeşitli kademelerinde görev yaptı. 31 yaşında, Milli Gençlik Vakfı, Vakfıkebir Başkanlığı’na seçildi. 6 Eylül 1997’de yapılan Genel Kongre’de de 32 yaşında iken Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanlığı’na getirildi. 20 ay, büyük bir sabır, azim ve yüksek bir performansla bu görevini yürüttü. 15 Mayıs 1999’da bir dizi etkinlik için gittiği Samsun’dan Ankara’ya dönerken, acıklı bir trafik kazası sonucu vefat etti.

 

GÜÇLÜ BİR KADRO OLUŞTURDU

Adnan Demirtürk, Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanlığı’na seçildikten sonra, ilk iş olarak güçlü bir genel merkez kadrosu oluşturdu. Bu gönüllü kadronun her biri sahasında uzman ve üniversite mezunu gençlerdi.

Teşkilat disiplini ile işe girişti. Ekip çalışmasına önem verdi. Bu konuda şöyle diyordu.: “İyi bir başkan ekibiyle çalışan başkandır. Tek kişilik ordu dönemi sona ermiştir.”

“Uyumlu bir ekip”le çalıştı. Çocukluğundan beri gençlik içinde yoğrulduğu için görevinde acemilik çekmedi. Yüzünden eksik olmayan tebessümü, gençliği kucaklayan vizyonu, bilgi, tecrübe ve samimiyeti sayesinde herkesle kolayca iletişim kurabiliyordu. Fedakarlık üzerine yürüttüğü çalışmalara yüreğini de katıyordu.

Anadolu’ya açılan ilk çalışmasını vakfın bölge sorumluları ile istişare ederek başladı. Bölge Sorumluları ve Şube Başkanları’nın da katıldığı ilk genişletilmiş genel merkez toplantısını Konya’da yaptı. Bunun sebebi, Mevlana’daki aşk ve samimiyeti çalışmalara yansıtmak, manevi bir atmosfer oluşturmaktı. Bu toplantıda Milli Gençlik kadrolarına şöyle seslenmişti:

 “Milletimizin yüzünü güldürmek ve gençliğimize sahip çıkmak konusunda sizlerle kader birliği yaptık. Yaptığımız iş, gönül seferberliğidir. Her birimiz bir muhabbet fedaisi olarak çalışacağız.

 Birlikte yürüdüğümüz insanlara çalışma ve iş başarma hazzını tattıracağız. Onları ellerinden tutup cennete itekleyeceğiz. Bunun da en güzel yolu lisan-ı hal ile örnek olmaktır.”

ÜLKESİNE SEVDALIYDI

Ülkesine ve insanına öylesine sevdalıydı ki… “Sevdamız Türkiye”, “Başka Türkiye yok” anlayışı ile hareket ediyor; bunun sebebini de “Bütün dünyanın Türkiye’nin gözünün içine baktığı” şeklinde açıklıyordu.

Bu ülkeyi “vatan” haline getiren şehitlerimize karşı vefakardı. İdealindeki genç tipini şu sözlerle ifade ediyordu: “Al bayrağının rengine sevdalı bir gençlik”, “Şehidi şehit yapan manaya sevdalı bir gençlik.”

Türkiye sevdasını anlatırken, “Bu ülke bizim. Bu insanlar bizim insanımız. Biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Şehitlerimizin emaneti olarak aldık” sözlerini kullanıyor, gençlerin ne kadar büyük bir milletin evladı olduklarını bilmelerini arzu ediyordu.

 

DAVASINA AŞIKTI

Tasavvufta “Halk içinde Hak ile beraber olmak” şeklinde bir tabir var. Bugün bu anlayışla ömür süren kaç kişi var, bilmiyorum. Ama Adnan Bey, hayatını Allah’a ve Allah’ın kullarına adamıştı. “İnsanların hayırlısı, insanlara hizmet edendir” Hadis-i Şerifi’ni çalışmalarına rehber yapmıştı. İnancı sağlam ve davasının haklılığından emindi. Başkalarının yaptıklarını konuşarak oyalanmaz, sorumluluğunu aldığı görevin hakkını vermeye çalışırdı. Söz ve davranışlarında tam bir uyum hâkimdi. Bir konuşmasında şöyle demişti:

“Çalışmalar, hareket ve aksiyon ister. Canı da, malı da veren Allah’tır. O’nun rızasına aykırılığı düşünemeyiz. Aksi takdirde, canın ve malın ne kıymeti vardır? Bizim gündemimizde ‘Biz kuluz, bizi yaratan var, son gülenlerden olmak bizim arzumuzdur’ anlayışı vardır. Siz emrolunduğunuz gibi dosdoğru olun. Başkasının ne yaptığı değil, bizim ne yaptığımız önemlidir.”

Kardeşi Ali Demirtürk, Adnan Bey’in dava sadakatini şöyle anlatır: “Davaya olan bağlılığı, sadakati, azmi ve heyecanı hayatının her safhasına yansımıştı. O, gerçek manada bir dava insanıydı. Yanardağ misali, söz sanatının bütün inceliklerini büyük bir ustalıkla kullanarak hafızalarımızda iz bırakan bir şahsiyetti. Onun çalışmalarında öne çıkardığı iki kavram itaat ve sadakattı. Davasının hayranı değil, bağlısı idi.”

 

MÜCADELE AZMİ

Herkesi şaşırtan bir mücadele azmi vardı. 28 Şubat darbe yönetiminin baskısı bütün şiddetiyle devam ederken genel başkanlık görevini üstlenmesi, bunun en açık delilidir.

“Zorluklar aşmak içindir”; “İş bizden korksun” anlayışı ile hareket ederdi.

Kadrolarına, “Zor iş, zamanında yapılmayan kolay işlerin toplamıdır” der, görevleri zamanında yapmaya teşvik ederdi. Çalışmalara yeni katılanlar için “Zorluğu gösterip korkutmamayı, kolaylığı gösterip rehberlik yapmayı” öğütlerdi.

Yedibeyza Dergisi Yayın Yönetmeni Osman İhsan Şenocak, Adnan Demirtürk’ün misyon ve azmini şu sözlerle anlatır: “Asrın O’na verdiği ödev büyüktü. Damar damar bütün Anadolu’ya ulaşacak ve başları bağlanmaya mecbur ‘Başa’ bağlayacaktı. Bunun için plakası 55 olan şehirde 55. konferansını veriyordu.

Buzdağlarının önünde derin nefes alışları vardı. Yürümek ve kardeşlerini yürütmek için meydan okuyordu dağlara. Sınırsız mücadele azmi imanından geliyordu. ‘Bayrağının al rengine sevdalı’ gençlik için düşmüştü yollara. Ne rütbe, ne mal vardı sonunda bu yolun.

Milli Gençliğe yapılan iftiralara cevap verirken bile tebessüm ediyordu. Belki de bizim göremediğimiz şeyler vardı onu güldüren. Birkaç saat sonra huzuruna varacağı Peygamberin (s.a.v):

O’na açılan kollarını mı görüyordu da gülüyordu?”

 

ÜSTÜN MEZİYETLERE SAHİPTİ

Adnan Demirtürk, üstün meziyetleri olan bir insandı. En büyük meziyeti; iyi niyetli, ihlaslı, çalışkan, fedakâr ve büyük düşünmesini bilen bir insan oluşudur. Zorluklardan yılmaz, sıkıntılardan şikâyet etmezdi. Liderine sadık, dava kardeşlerine karşı vefakârdı. Vasıflı insan yetiştirmeye önem verirdi. Bir muhabbet fedaisi olarak çalıştı. İslami ölçülere uymakta çok hassastı. Vaktini çok iyi değerlendirir, “en büyük emniyet hizmettir” derdi.

O güne kadar, Milli Gençlik Vakfı Genel Merkez olarak hep kiralık dairelerde hizmet verilmişti. Vakfa, Ankara Ulus’ta 5 katlı bir genel merkez binası kazandırdı. İçini ve dışını güzelce tefriş etti. 23. 4 1999 günü yapılan açılış töreninde şöyle dedi:

“-Arkadaşlar! Benim için bu bina bugünden eskimiştir. Bu güzel ülke daha iyi ve mükemmel olana layıktır. Bundan sonraki hedefimiz, Esenboğa yolu üzerinde 100 dönümlük bir arazi satın alıp bütün ümmetin hizmetine sunacağımız bir külliye yapmaktır.”

Hep büyük denizlere yelken açtı. Hedefi yüksekti. Azim, çalışkanlık ve fedakârlık önemli meziyetleri arasındaydı. Onun şu sözleri inanç ve kişiliğini yansıtmaya yetecektir, diye düşünüyorum:

“Allah sevdiği kulunu kendi yolunda hizmet ettirir. Yaptıklarımızı, şan, şöhret, ikbal için değil; bir gün kendisine döneceğimiz Alemlerin Rabbi’nın rızasını kazanmak için yapmalıyız. Ne kadar başarılı olsak başımız öne eğiliyor. Çünkü bu işin sahibi Allah’tır. Allah emrinde galip olandır. Kulluk vazifemizin gereği olarak bu çalışmaları yapıyoruz.”

 

BEŞ ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Adnan Demirtürk ismi anıldığı zaman benim ilk aklıma gelen hep onun şu 5 özelliği olmuştur:

1. Davasına aşk derecesinde sevdalı örnek bir dava adamı.

2. İnancı uğrunda yaşamış ve hayatını davasına adamış bir insan.

3. Sadakat ve vefakârlık sahibi bir insan.

4. Edep, haya, hilm (yumuşaklık) sahibi bir insan.

5. Öleceği yeri tarif eden bir insan.

 

ÖLECEĞİ YERİ TARİF ETMİŞTİ

 81 ilin katılımıyla yapılan son toplantısını 15 Mayıs 1999 günü Samsun ilindeki İlim Yayma Cemiyeti Salonu’nda yapmıştı. O gün farklı bir insandı sanki. Manevi alemden seslenen bir ruhani görünümü veriyordu. Öte alem ile ilgili argümanları o kadar çok kullandı ki… Allah’a mülaki olmaktan, mahşere randevu vermekten, şehitlikten söz ediyor, “gül medeniyeti”ne duyduğu özlemi dile getiriyordu. Eşrefoğlu Rumi’nin şu satırlarını öylesine içten okumuştu ki:

“Gülden terazi kurmuşlar,

İçine güller koymuşlar,

Gül alırlar, gül satarlar,

Alanlar gül, satanlar gül.”

Konuşmasının sonunda şöyle demişti:

“Gelirken, Havza civarındaki kayalıkları gördünüz. Kim bilir oralarda kadrolarımızdan kimler şehit olacak? Çakallı mevkiinde bir kaza sonucu hak tecelli edince, alın açıklığıyla Allah’ın huzuruna çıkabilmenin önemini kavramış olarak, “Ey Allah’ım! Sana geldim” diyebilirsek hayatımızın bir anlam kazandığı tüm benliğimizde hissedilecektir.”

Samsun’dan Ankara’ya hareket…

Tam tarif edilen yerde, Milli Gençlik Vakfı’nın genel merkez kadrosunda yer alan üç seçkin insan acıklı bir trafik kazasında şehit oldu: Genel Başkan Adnan Demirtürk (34), Özel Kalem Müdürü Ahmet Zahit Turan (24), Hanım Üyeler Komisyon Başkanı Talha Özcan Eyüboğlu (23). Üçünün de ortak özelliği yetim oluşları.

Cenaze töreni 15. 5. 1999 günü Vakfıkebir’de yapıldı. Milli Gençlik kadroları hep Vakfıkebir’deydi. On binlerin katıldığı törende cenaze namazını Diyanet İşleri eski Başkanı ve Gümüşhane Milletvekili Prof. Dr. Lütfi Doğan Hoca kıldırdı.

Adnan Demirtürk, görevini hakkıyla yapmaya çalışan, samimi, fedakâr ve örnek bir Müslüman olarak Allah’a mülaki oldu. On binlerce sevenini arkasına alıp insanların gönlünde yer ederek ahirete göçmek ne güzel!

Allah rahmetiyle muamele etsin!

HAKKINDA             SÖYLENENLER

Ne mutlu O’na

Adnan Demirtürk kardeşimiz, geçlerimize örnek olacak bir hayat sürdü. Şuurun en güzelini gösterdi. Davasına olan bağlılığı ile her zaman ön plana çıktı. Ne mutlu O’na.

Prof. Dr. Necmeddin Erbakan (Milli Görüş Lideri)

Hep şehitliği konuştu

Hep şehadeti konuştu. O öyle konuşurken benim de kulaklarımda şu ayet çınlıyordu: “İnananlar içinde öyleleri vardır ki, kimisi nöbetini savdı, kimisi de sırasını bekler.” (Ahzab, 23) Biz, nöbetimizi beklerken, sırasını bekleyenler bizim önümüze geçti.

Şevket Kazan (Adalet eski Bakanı)

Ekip çalışması yaptı

Kültürel birikimi, teşkilatçı özelliği ve insanlara yaklaşımındaki engin sevgisi, unutulması mümkün olmayan özelliklerindendir. Tek adam faktörünün rafa kalktığı bir dönemde, birbirinden güzel çalışmalara imza atmanın mutluluğunu birlikte yaşadık.

İlyas Tongüç (Adnan Demirtürk sonrasının Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı)

Sadakat sahibi idi

Samimiyet, teslimiyet ve sadakat sahibi idiler. Arkadaşlarını ve gençlerini çok severdi. Bana bazen şöyle derdi: Başkanlarıma, üniversite başkanlarıma, gençlerime, bir de Büyüğümüz’e (Erbakan Hoca) doyamayacağım.

Ayşe Demirtürk (Adnan Demirtürk’ün eşi)

Allah’a kavuşmayı isterdi

Allah’a kavuşmayı her şeyden çok isterdi. Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ı harfiyen takip ederdi. Öleceği yeri tarif etmesi ve son nasihatlarını yapması, Samsun’da toplantıya katılanların dikkatinden kaçmamıştı.

Veysel Topçu (MGV Bölge Başkanı ve Adnan Demirtürk’ün Kayınbiraderi)

 

ADNAN DEMİRTÜRK’TEN ÖZLÜ SÖZLER

•          İnancımızın esası; “Halik’ı ta’zim, mahluka şefkattır. Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir.

•          Her işin başı imandır. Sonra da salih amel… Hakkı ve sabrı tavsiye… Rabbimiz, “İçinizde Allah’a çağırandan daha güzel sözlü kimdir?” (Fussilet, 33) buyurur.

•          Namaz konusunda titiz olunmalı, her zaman abdestli bulunmaya ve misvak kullanmaya dikkat etmelidir.

•          Vazifeler bize verilmiş emanetlerdir. İlimizin evliyasından da, eşkiyasından da sorumluyuz.

•          Her nimetin şükrü kendi cinsinden ödenir. Hidayet nimetinin şükrü de hizmet ve Allah yolunda cihatla ödenir.

•          Tılsımı bozmayın. Tılsım, bir kanlı gömlekle Allah’ın huzuruna çıkmaya sevdalı olmaktır.

•          Başarıyı hak etmek için Rabbine kilitlenen, şehadet ne zaman diye bekleyen bir insan olmalıyız.

•          Okuyun, araştırın. Öğrenin, ilim tahsil edin. Faydasız ilimden uzak durun. Beden ve ruh temizliğine itina gösterin. Güzel ahlak sahibi olun. Argodan, boş sözden, malayaniden kaçının. Şahsiyetli olun. Arkadaşlarınızı iyi seçin. İrade sahibi olun.

Kaynak: Şakir TARIM /Milli Gazete

Anahtar Kelimeler: Adnan Demirtürk

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • Furkan 5 yıl önce yorumlandı

   çok değerli bir insandı. Allah rahmetini bol eylesin

  • Ayşe Hoca 5 yıl önce yorumlandı

   mekanı cennet olsun

  • Yusu Beşli 5 yıl önce yorumlandı

   bizde unutmadık. güzel haber kutluyorum

  • Melike 5 yıl önce yorumlandı

   adnan abim Allah rahmetini bol eylesin inşAllah

  • Murat Ay 5 yıl önce yorumlandı

   mekanı cennet olsun

  banner132
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Koronavirüs hangi ayda tamamen biter?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • hikmet aksoy 2
  Arşiv